Przejdź do treści

Wydarzenia

'Otwórzcie drzwi Chrystusowi' - Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II

Zdjęcia autorstwa Agnieszki Grendysy.

św. Jan Paweł II, Kard.Stefan Wyszyński, bł. O. Michał Tomaszek, św. Maksymilian Kolbe na stałe w Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim

.

Pamięć o O. Michale Tomaszku trwa !

   23 września były urodziny patrona naszej Szkoły – błogosławionego ojca Michała Tomaszka.  Ojciec Michał był misjonarzem i właśnie roli misjonarza poświęcone było przedstawienie, które przygotował dla uczniów  klas młodszych ks. Marcin Madura . Wszyscy uczestnicy mogli oglądać uczniów, nauczycieli i  księdza przebranych w kolorowe  stroje przedstawicieli wszystkich kontynentów, gdzie  pracują nasi misjonarze . Można było zobaczyć  i dotknąć rekwizytów z różnych części świata. Na  szczególna uwagę zasługiwała tuba, która służyła do zaklinania deszczu , były również wyroby rękodzieła ludzi z różnych kontynentów.

   Druga część przedstawienia to konkursy, w których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o misjach np.: jakie kolory reprezentują poszczególne kontynenty , czym jest różaniec misyjny , z jakimi problemami spotykają się misjonarze pracujący na misjach, jak uczniowie mogą pomóc misjonarzom? Ksiądz Marcin przypomniał o akcjach w naszej szkole, które wspierały misje. Dla wyróżniających się i aktywnych uczniów były nagrody.

   Na zakończenie uczniowie obejrzeli film o bp Karol Forbin de Janson, który widząc niedolę dzieci, postanowił im pomóc. W 1843 r. założył w Nancy – we Francji – Dzieło Świętego Dziecięctwa.  Od tego czasu, pod hasłem,, Dzieci pomagają Dzieciom”, rozpoczęło się wielkie dzieło pomocy duchowej i materialnej dzieciom nieznającym jeszcze Jezusa. Pomysł włączenia chrześcijańskich dzieci w dzieło ewangelizacji szybko rozpowszechnił się poza granicami Francji.

   Klasy starsze wzięły udział w krótkiej prelekcji o ojcu Michale i modlitwie  przed jego portretem .

autor tekstu: Halina Walatek-Kaznocha

zdjęcia: Ewa Kania oraz ks. Marcin Madura

Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II na Łysinę

Droga Krzyżowa, do której przejścia zapraszamy jest wyrazem naszej pamięci i wdzięczności.
Pamięci o minionych wydarzeniach i wdzięczności Bogu oraz Niepokalanej Matce w 100. Rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, za tryumf wolności i prawdy.

Ta niezwykła droga, droga Krzyżowa naszego Zbawiciela, jest również wotum wdzięczności w 45. rocznicę  rozpoczęcia odprawiania przez ks. Bernata mszy świętych w Kocierzu. Początkowo wszak sprawowano je w poszczególnych domostwach Sołectwa. Jednocześnie pragniemy uczcić  40 rocznicę wyboru naszego rodaka Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz otrzymania pozwolenia na budowę Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim.

Rozważając tę bolesną drogę Jezusa, pragniemy wspominać i otaczać modlitwą trud wielu ludzi, którzy zabiegali o budowę tego Bożego Domu. Duchowym przewodnikiem na tej drodze jest już wspomniany św. Jan Paweł II i to jego słowa są obecne na każdej ze stacji. Osoba kard. Karola Wojtyły łączy się ściśle z początkiem naszej świątyni, jest on „źródłem”, z którego wypłynęło Boże natchnienie inspirujące budowę kaplicy w Kocierzu. To natchnienie porwało serce ks. Zygmunta Bernata i mieszkańców, którzy gorliwie wcielili w „życie” plany samego Boga.

Ta droga z Kocierza na Łysinę jest również symbolicznym znakiem jedności obu wiosek, których budowa  świątyni połączyła na zawsze.
Jest to więc nasz wspólny dom. Dziękujemy mieszkańcom Łysiny za podarowany na budowę Kaplicy kamień.

 

Z wdzięcznym twym sercem wspinaj się w górę,

Uwielbiaj Boga za wolną Ojczyznę,

I za ten Kościół, polską naturę,

I naszych przodków wspaniałą spuściznę.

 

 

 

 

 

Spotkanie wspólnot dziecięcych oraz młodzieżowych.

Bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel, 8 września w Żywcu zainaugurował kolejny rok formacyjny z udziałem wspólnot dziecięcych oraz młodzieżowych.

 

Bieg Memoriałowy

.

Dożynki

26 sierpnia na sumie o godz. 11.00 obchodziliśmy Dożynki Gminne. 
Wspólnie uwielbialiśmy Pana Bogu za tegoroczne plony.
Po homilii zostały poświęcone wieńce i chleb oraz kosze z warzywami i owocami.

Wprowadzenie Nowego Proboszcza

W niedzielę 26 sierpnia 2018 r., o godz. 7.00 odbyło się uroczyste wprowadzenie
ks. kanonika Adama Wyporka w urząd Proboszcza naszej Parafii . 

Przed rozpoczęciem Eucharystii, ks. dziekan Dekanatu Żywieckiego  Stanisław Kozieł

odczytał Dekret biskupa ordynariusza Diecezji Bielsko - Żywieciej Romana Pindla,
którym mianował ks. kanonika Adama Wyporka proboszczem.

Dziękczynienie za 33 lata posługi duszpasterskiej ks. proboszcza Jerzego

Wszystko w życiu ma swój początek i koniec…

Dzisiejsza niedziela nie była zwykłą niedzielą. Była ostatnią wspólną niedzielą, podczas której na Mszach świętych Parafianie dziękowali swojemu Proboszczowi Księdzu Jerzemu za 33 lata pobytu w naszej parafii.

 

Takimi słowami żegnali naszego Proboszcza Parafianie:

 

Czcigodny Księże Proboszczu,

 

     W imieniu całej wspólnoty parafialnej, pragniemy w tym szczególnym dniu złożyć serdeczne podziękowania  za Twoją kapłańską, duszpasterską posługę, którą na naszej łękawskiej ziemi pełniłeś przez 33 lata. Jesteśmy wdzięczni Bogu, za Twoje powołanie i za   dar jakim obdarzył naszą wspólnotę przysyłając Cię Księże  Kanoniku  właśnie tutaj.

     Kapłan  jest przedłużeniem rąk samego Jezusa, zwłaszcza przez sprawowanie sakramentów świętych.  Z tego miejsca dziękujemy Ci za setki  ochrzczonych dzieci, za pokolenia, które przygotowywałeś i prowadziłeś do I Komunii Świętej, za tak wiele pobłogosławionych małżeństw i za tych, których odprowadziłeś w ostatnią drogę do naszego Ojca.

     Szczególnie w naszych sercach pozostanie pamięć  o tym, że byłeś z nami  w najtrudniejszym dla Parafii czasie, w którym spłonęła  nasza pierwsza świątynia. Nie szczędziłeś swoich sił, włożyłeś wiele trudu i zapału, aby odbudować  to co zabrał żywioł.  Przy jakże wielkim Twoim udziale powstał Nowy Dom Boży, świątynia, z której wszyscy jesteśmy dumni, i w której dziś  składasz Bogu dziękczynienie za minione lata posługi.

     To również dzięki Twojej modlitwie i wierze  nasza parafia doczekała się wielu  powołań kapłańskich i zakonnych, w tym również do pracy misyjnej.

To przecież  pod Twoją  Ojcze  pasterską opieką   doczekaliśmy beatyfikacji naszego rodaka – męczennika za wiarę Ojca Michała Tomaszka.

Za to wszystko czcigodny Księże serdecznie dziękujemy.

     Niech dziś  uroczysty hymn uwielbienia Boga, za czas Twojej posługi wśród nas,  niesie wiatr z rozległych, wysokich polan Łysiny.  Niech jego ton przemknie  nad  szerokimi wstęgami  Okrajnickich łąk. Niech niesie pozdrowienie  płynące z Niepokalanego Serca Maryi  patronującej Kocierzowi Rychwałdzkiemu. Niech przemknie przez równiny  i wzniesienia Kocierza  Moszczanickiego. I niech ten hymn i podziękowanie za wszelkie doznane dobro rozbrzmi wreszcie w naszej parafialnej świątyni  pod skrzydłami Świętego Michała Archanioła  i pilną strażą Świętych Piotra i Pawła.

    Niech Pan Bóg błogosławi Ci Ojcze na dalsze lata Twojego kapłańskiego życia, niech darzy Cię  zdrowiem i wszelkim błogosławieństwem.

Księże Jerzy !!

     Drzwi naszej Parafii, naszych domów i naszych serc pozostają dla Ciebie otwarte na zawsze, a  nasza modlitwa  zawsze będzie Cię wspierać i wypraszać  łaski od Boga Najwyższego.

Czcigodny i Dostojny Księże Proboszczu! 

     Bóg zapłać za  Twoją wieloletnią  obecność i duszpasterską pracę  wśród nas.

 

Podziękowania ks. Proboszcza:

 

     22 czerwca 1985 r. objąłem parafię św. Michała Archanioła w Łękawicy. Starsi pamiętają drewniany Kościół, starą plebanie i zabudowania gospodarcze (stodoła, stajania, obornik) - wszystko w opłakanym stanie. Nowa plebania w budowie z dużym długiem. Po siedmiu latach spłonął drewniany kościół i trzeba było budować nowy. Budowa nowego kościoła trwała 4 lata. Przez ten okres czasu jeździłem po parafiach diecezji bielsko- żywieckiej i Archidiecezji Krakowskiej głosząc kazania i zbierając ofiary na budowę nowego kościoła. W przeciągu trzech lat odwiedziłem 81 parafii. Następnie został wyposażony kościół: w piękny główny ołtarza, ławki, konfesjonały, organy (25 głosów), witraże. Na koniec swojego proboszczowania wykonano schody z bloków granitowych przy kościele, jak również koło groty z poręczami z nierdzewki, dwa witraże na chórze i parking przy kościele. Na te ostatnie prace nie zbieraliśmy żadnych ofiar, wypłaciłem je z własnych środków. Na koncie parafialnym zostawiłem mojemu następcy 100.000 zł. Parafia nie ma żadnych długów i wszystkie rachunki do końca sierpnia zostały zapłacone.

   Pragnę serdecznie podziękować księżom współpracownikom z okresu 33 lat, a w sposób szczególny ks. Marcinowi i ks. Henrykowi – z nimi współpracowało mi się najlepiej. Dziękuję wzorowemu kościelnemu p. Bogdanowi za bardzo ofiarną pracę. Dziękuję organiście p. Stanisławowi.

     Pragnę serdecznie podziękować Paniom: Elżbiecie Kastelik i Barbarze Okrzesik za wieloletnią  dekorację kościoła szczególnie w Wielkim Tygodniu - za ciemnicę i Boży Grób oraz dekorację na Boże Narodzenie.

     Dziękuję Pani gospodyni Marii, która nas żywiła na plebani.

   Pragnę serdecznie podziękować Pani doktor Stanisławie Wawak za opiekę medyczną – za leczenie mnie przez tyle lat. W sposób szczególny chcę podziękować za szybkie wykrycie ciężkiej choroby i załatwienia najlepszych lekarzy specjalistów. Mogę powiedzieć że pani doktor uratowała mi życie, myślę że dalej będę mógł korzystać z dalszego leczenia.

     Dziękuję wszystkim grupom parafialnym, całej Samorządowej wspólnocie Gminy, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy, stowarzyszeniom, orkiestrze dentej Beskid.

    Dziękuję wszystkim za dobroć, serdeczność, życzliwość. Ze względu na przepisy kurialne nie mogę zamieszkać na plebani. Zamieszkam w domu księży emerytów w Bielsku Białej, ale będę was odwiedzał. Jest przygotowany pokój na plebani bym mógł czasem przenocować, jeżeli ks. proboszcz pozwoli.

     Jeszcze raz wszystkim za wszystko serdecznie dziękuję i proszę o modlitwę, a po śmierci proszę o pochowanie mnie na cmentarzu parafialnym w grobowcu ks. Jarosza, który został przeze mnie wyremontowany i jest tam jeszcze jedno wolne miejsce.

 

Bóg zapłać i Szczęść Boże !

Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień V

Dzień V - Zwiedzanie Wiednia  - przejazd ulicą Ringstrasse ( pierścień otaczający Starówkę) m. in; Opera, Parlament, Burgtheater, Ratusz, Kościół Wotywny, Uniwersytet. Kościół Św. Karola Boromeusza, Belweder. Spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez Starówkę; Albertina, Hofburg dawna Rezydencja Cesarska, Kohlmarkt, Graben, kościół Franciszkański z kopią słynnego dzieła Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza„ jedyna w świecie kopia oryginalnej wielkości, wykonana metodą mozaiki, warząca ponad 20 ton, wykonana na zlecenie Napoleona, gotycki. Katedra Św. Stefana.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Łękawica, siedziba: Łękawica, ul. Aleja Jana Pawła II 2.