Wydarzenia
Dożynki
Wprowadzenie Nowego Proboszcza
W niedzielę 26 sierpnia 2018 r., o godz. 7.00 odbyło się uroczyste wprowadzenie
ks. kanonika Adama Wyporka w urząd Proboszcza naszej Parafii .
Przed rozpoczęciem Eucharystii, ks. dziekan Dekanatu Żywieckiego Stanisław Kozieł
odczytał Dekret biskupa ordynariusza Diecezji Bielsko - Żywieciej Romana Pindla,
którym mianował ks. kanonika Adama Wyporka proboszczem.
Dziękczynienie za 33 lata posługi duszpasterskiej ks. proboszcza Jerzego
Wszystko w życiu ma swój początek i koniec…
Dzisiejsza niedziela nie była zwykłą niedzielą. Była ostatnią wspólną niedzielą, podczas której na Mszach świętych Parafianie dziękowali swojemu Proboszczowi Księdzu Jerzemu za 33 lata pobytu w naszej parafii.
Takimi słowami żegnali naszego Proboszcza Parafianie:
Czcigodny Księże Proboszczu,
W imieniu całej wspólnoty parafialnej, pragniemy w tym szczególnym dniu złożyć serdeczne podziękowania za Twoją kapłańską, duszpasterską posługę, którą na naszej łękawskiej ziemi pełniłeś przez 33 lata. Jesteśmy wdzięczni Bogu, za Twoje powołanie i za dar jakim obdarzył naszą wspólnotę przysyłając Cię Księże Kanoniku właśnie tutaj.
Kapłan jest przedłużeniem rąk samego Jezusa, zwłaszcza przez sprawowanie sakramentów świętych. Z tego miejsca dziękujemy Ci za setki ochrzczonych dzieci, za pokolenia, które przygotowywałeś i prowadziłeś do I Komunii Świętej, za tak wiele pobłogosławionych małżeństw i za tych, których odprowadziłeś w ostatnią drogę do naszego Ojca.
Szczególnie w naszych sercach pozostanie pamięć o tym, że byłeś z nami w najtrudniejszym dla Parafii czasie, w którym spłonęła nasza pierwsza świątynia. Nie szczędziłeś swoich sił, włożyłeś wiele trudu i zapału, aby odbudować to co zabrał żywioł. Przy jakże wielkim Twoim udziale powstał Nowy Dom Boży, świątynia, z której wszyscy jesteśmy dumni, i w której dziś składasz Bogu dziękczynienie za minione lata posługi.
To również dzięki Twojej modlitwie i wierze nasza parafia doczekała się wielu powołań kapłańskich i zakonnych, w tym również do pracy misyjnej.
To przecież pod Twoją Ojcze pasterską opieką doczekaliśmy beatyfikacji naszego rodaka – męczennika za wiarę Ojca Michała Tomaszka.
Za to wszystko czcigodny Księże serdecznie dziękujemy.
Niech dziś uroczysty hymn uwielbienia Boga, za czas Twojej posługi wśród nas, niesie wiatr z rozległych, wysokich polan Łysiny. Niech jego ton przemknie nad szerokimi wstęgami Okrajnickich łąk. Niech niesie pozdrowienie płynące z Niepokalanego Serca Maryi patronującej Kocierzowi Rychwałdzkiemu. Niech przemknie przez równiny i wzniesienia Kocierza Moszczanickiego. I niech ten hymn i podziękowanie za wszelkie doznane dobro rozbrzmi wreszcie w naszej parafialnej świątyni pod skrzydłami Świętego Michała Archanioła i pilną strażą Świętych Piotra i Pawła.
Niech Pan Bóg błogosławi Ci Ojcze na dalsze lata Twojego kapłańskiego życia, niech darzy Cię zdrowiem i wszelkim błogosławieństwem.
Księże Jerzy !!
Drzwi naszej Parafii, naszych domów i naszych serc pozostają dla Ciebie otwarte na zawsze, a nasza modlitwa zawsze będzie Cię wspierać i wypraszać łaski od Boga Najwyższego.
Czcigodny i Dostojny Księże Proboszczu!
Bóg zapłać za Twoją wieloletnią obecność i duszpasterską pracę wśród nas.
Podziękowania ks. Proboszcza:
22 czerwca 1985 r. objąłem parafię św. Michała Archanioła w Łękawicy. Starsi pamiętają drewniany Kościół, starą plebanie i zabudowania gospodarcze (stodoła, stajania, obornik) - wszystko w opłakanym stanie. Nowa plebania w budowie z dużym długiem. Po siedmiu latach spłonął drewniany kościół i trzeba było budować nowy. Budowa nowego kościoła trwała 4 lata. Przez ten okres czasu jeździłem po parafiach diecezji bielsko- żywieckiej i Archidiecezji Krakowskiej głosząc kazania i zbierając ofiary na budowę nowego kościoła. W przeciągu trzech lat odwiedziłem 81 parafii. Następnie został wyposażony kościół: w piękny główny ołtarza, ławki, konfesjonały, organy (25 głosów), witraże. Na koniec swojego proboszczowania wykonano schody z bloków granitowych przy kościele, jak również koło groty z poręczami z nierdzewki, dwa witraże na chórze i parking przy kościele. Na te ostatnie prace nie zbieraliśmy żadnych ofiar, wypłaciłem je z własnych środków. Na koncie parafialnym zostawiłem mojemu następcy 100.000 zł. Parafia nie ma żadnych długów i wszystkie rachunki do końca sierpnia zostały zapłacone.
Pragnę serdecznie podziękować księżom współpracownikom z okresu 33 lat, a w sposób szczególny ks. Marcinowi i ks. Henrykowi – z nimi współpracowało mi się najlepiej. Dziękuję wzorowemu kościelnemu p. Bogdanowi za bardzo ofiarną pracę. Dziękuję organiście p. Stanisławowi.
Pragnę serdecznie podziękować Paniom: Elżbiecie Kastelik i Barbarze Okrzesik za wieloletnią dekorację kościoła szczególnie w Wielkim Tygodniu - za ciemnicę i Boży Grób oraz dekorację na Boże Narodzenie.
Dziękuję Pani gospodyni Marii, która nas żywiła na plebani.
Pragnę serdecznie podziękować Pani doktor Stanisławie Wawak za opiekę medyczną – za leczenie mnie przez tyle lat. W sposób szczególny chcę podziękować za szybkie wykrycie ciężkiej choroby i załatwienia najlepszych lekarzy specjalistów. Mogę powiedzieć że pani doktor uratowała mi życie, myślę że dalej będę mógł korzystać z dalszego leczenia.
Dziękuję wszystkim grupom parafialnym, całej Samorządowej wspólnocie Gminy, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy, stowarzyszeniom, orkiestrze dentej Beskid.
Dziękuję wszystkim za dobroć, serdeczność, życzliwość. Ze względu na przepisy kurialne nie mogę zamieszkać na plebani. Zamieszkam w domu księży emerytów w Bielsku Białej, ale będę was odwiedzał. Jest przygotowany pokój na plebani bym mógł czasem przenocować, jeżeli ks. proboszcz pozwoli.
Jeszcze raz wszystkim za wszystko serdecznie dziękuję i proszę o modlitwę, a po śmierci proszę o pochowanie mnie na cmentarzu parafialnym w grobowcu ks. Jarosza, który został przeze mnie wyremontowany i jest tam jeszcze jedno wolne miejsce.
Bóg zapłać i Szczęść Boże !
Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień V
Dzień V - Zwiedzanie Wiednia - przejazd ulicą Ringstrasse ( pierścień otaczający Starówkę) m. in; Opera, Parlament, Burgtheater, Ratusz, Kościół Wotywny, Uniwersytet. Kościół Św. Karola Boromeusza, Belweder. Spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez Starówkę; Albertina, Hofburg dawna Rezydencja Cesarska, Kohlmarkt, Graben, kościół Franciszkański z kopią słynnego dzieła Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza„ jedyna w świecie kopia oryginalnej wielkości, wykonana metodą mozaiki, warząca ponad 20 ton, wykonana na zlecenie Napoleona, gotycki. Katedra Św. Stefana.
Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień IV
Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień III
W trzecim dniu zwiedziliśmy Oberndorf bei Salzburga skąd pochodzi jedn a z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 roku. Następnie Salzburg jedno z najpiękniejszych miast Austrii, zwiedziliśmy Stare Miasto m.in.: Katedra Św. Ruprechta, Kościół Św. Piotra. Spacer Ulicą Getreidegasse, średniowieczna Twierdza Hohensalzburg, wyjazd kolejką do twierdzy oraz dziedziniec;
Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień II
Z Pielgrzymiego Szlaku - dzień I
W pierwszym dniu zwiedziliśmy: Bratysławę –Parlament, wzgórze zamkowe, Pałac Prezydenta, Katedra Św. Marcina – miejsce koronacji królów, spacer ul. Venturską, ul. Michalską, Michalska Brama, Kościół Franciszkanów, Kościół Jezuitów, Plac Prymasa z pałacem Arcybiskupa, Rynek, Ratusz, fontanna Maksymiliana, Brama Rybacka.
Kahlenberg - Sanktuarium Narodowe, Kościół św. Jozefa, miejsce związane z Odsieczą Wiedeńską.